Základní škola

Děláme pokusy se vzduchem.

180313 badani v prvouce 001Včera jsme přemýšleli, co budeme potřebovat na zkoumání, zapsali jsme to do pracovního sešitu a vymýšleli jsme, co se asi během pokusu stane.

Dnes jsme si museli naskládat sedm svíček na sebe do sklenice, mít stejné sklenice a do druhé jsme dali jen dvě svíčky. Pak jsme dělali pokus.

Zkoumali jsme, co vydrží hořet nejdéle. Vzali jsme kypřící prášek do skleniček. Pak jsme svíčky zapálili a lili ocet do skleniček. Vydržela nejdéle hořet ta, která byla nahoře.

Nám se podařilo jednu svíčku uhasit octem.

Nejdéle vydržela ta horní, protože se k ní nedostal oxid uhličitý. Měla dost kyslíku. Tu dole ten oxid uhasil, protože neměla kyslík.

Museli jsme být trpěliví, abychom to celé udělali správně a nespálili se.

Žáci třetí třídy

 

180313 ctvrte kolo poznavacky 001Tentokrát na odvážné čekala nelehká zvířata – krtonožka, husa, stehlík, roháč a další. Některá si prohlíželi jen na fotografiích, jiné opět měli možnost prohlížet „jako naživo“.

Tohoto kola se opět zúčastnilo přes 20 žáků a někteří úspěšní řešitelé již překonali hranici 85 bodů, potřebnou pro účast na exkurzi na Černou horu – na Černohorská rašeliniště. Více si můžete přečíst ve výsledcích po 4. kole.

Výzva pro ty, kdo již nějaké body získali – v posledním kole je vždy možné získat dvojnásobný počet bodů – takže až 40. To stojí za pokus!

Páté kolo Poznávačky proběhne 26. dubna.

Jan Horák, koordinátor EVVO

 

180301 op detskych recitatoru 001Ve čtvrtek 1. března odjeli vítězové školních kol ve svých kategoriích reprezentovat naši školu do Jičína. Zde se neurčuje pořadí. Vybírají se dva recitátoři, kteří postupují do krajského kola. Pokud někdo porotu zaujme, udělí mu čestné uznání. Toto čestné uznání dostala Bětuška Králová.

Blahopřejeme!

Jana Slámová

 

180228 olympiada ve skole 001V únoru proběhla v Pchjongčchangu zimní olympiáda. Tato velká událost nás nenechala chladnými, nelenili jsme a do olympiády jsme se zapojili spolu s českými reprezentanty i my. V duchu olympiády jsme tvořili o výtvarné výchově rozličné práce a povídali si o nejrůznějších zimních sportech. Mezi pracemi samozřejmě nechyběli sportovci ani výjevy ze závodů různých disciplín. Pro vítěze závodů jsme připravili sady rozmanitých medailí a vyrobili vítězné vavřínové věnce. Fanoušci hokeje tvořili záběry z hokejového utkání, milovnice krasobruslení „promítaly“ na krabicové obrazovky televizní přenos krasobruslařek v nápaditých kostýmech i pózách. „A co by to bylo za olympiádu, na které by chyběl maskot?“ I maskoty jsme hravě zvládli.

Kateřina Kulichová

 

Zakončení zimních olympijských her

180226 zoh 4 tr 001Po příchodu do třídy se ráno v pondělí 26. února zraky čtvrťáků zadívaly k zadní stěně. Co to je? Komu nebo čemu slouží? Pouze tři si troufli napsat svůj tip na lístek. Že patří hokejistovi uhodli, ale brankáře nikoliv. Po přečtení pracovního listu se dozvěděli např. o původu olympijských her, o jejích symbolech. Na závěr si brankářskou vestu v rukou všichni potěžkali a někteří si ji i oblékli. Jak se v ní dá pohybovat a vydržet?

Jana Slámová

 

180221 pribehy kamenu 8 9 tr 011Dne 21. února 2018 k nám přijeli dva zaměstnanci Muzea přírody Český ráj s programem Příběhy kamenů II. Povídali nám o různých horninách a dávali nám otázky, např. „Proč se Trosky jmenují Panna a Baba?“ Poté nás rozřadili do tří skupin a čekala nás poznávačka všeho, co jsme se dozvěděli. Také jsme nerosty přiřazovali do příslušných období prvohor, druhohor a třetihor. Na konci jsme si vybrané kameny mohli koupit. Bylo to super, povídání nás zaujalo a do muzea bychom rádi zajeli.

Alča Kracíková a Barča Drapáková, 8. třída

 

ZO RGB maleV úterý 20. února 2018 se vítězové školního kola zeměpisné olympiády zúčastnili kola okresního, které se konalo v Jičíně na ZŠ Poděbradova.

Vlastní soutěž se skládala ze tří částí - práce s atlasem, písemný test geografických znalostí (práce bez atlasu) a praktická část (třídění a zpracování informací a dat). 

Přestože byla velká konkurence, dosáhli jsme také na stupně vítězů. V kategorii A se na 3. místě umístil Stanislav Kalvoda (6. třída).

Všem našim reprezentantům děkujeme za účast a gratulujeme k jejich výsledkům.

Iva Mádlová

 

V hodinách prvouky lze plno věcí poznat nejen čtením poznatků z učebnic, ale také vlastním bádáním. Třeťáci měli příležitost prožít na vlastní kůži setkání s fyzikálními veličinami hmotnost, objem a délka.

Ve skupinkách si vybrali jeden ze šesti úkolů, které následně pomocí svých vlastních zkušeností, různých měřidel a vlastní fantazie, zkoušeli vyřešit. Každá skupina řešila několik připravených zadání a následně jsme společně vytvořili zápis do sešitu z toho, co jsme o zmíněných veličinách zjistili.

Obě hodiny přinesly mnoho pěkných okamžiků a děti se vlastní cestou seznámily s vlastnostmi, jednotkami i měřidly zmiňovaných veličin. Na jeden z úkolů se můžete podívat zde.

Jan Horák

 

 
Zpět

 

© 2017 Základní škola Eduarda Štorcha a mateřská škola Ostroměř, Školní 315, Ostroměř, tel.: 493 691 225, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web vytvořil www.helpmark.cz