Základní škola

180207 hodina pc 1 tr 002Při hodině pracovních činností jsme vyměnili nůžky a lepidlo za kostičky. A jak to dopadlo? Moc nás to bavilo a každému se povedla báječná stavba.

Za první třídu Lenka Jelínková

180206 Poznavacka 2018Proběhlo již třetí kolo z pěti, která jsou naplánována pro tento školní rok, v poznávání rostlin a živočichů. I přes dobrovolnost této akce se stále zapojuje přibližně 30 dětí, které tak mají příležitost vypravit se na exkurzi na Černou horu na konci roku. Stačí jim získat 80 bodů – což je stále ještě reálné, protože v pátém kole bývá zisk bodů zdvojnásoben.

Na špici se stále drží dva žáci osmé třídy – Lukáš Rybáček a Jan Řehůřek – kteří doposud neztratili ani bod (mají tak 60 bodů a již v příštím kole si mohou zajistit účast na exkurzi). I na dalších pozicích jsou velmi pěkné výkony a vypadá to, že letos budeme mít silné zastoupení i na okrskové soutěži v Nové Pace, kam se chystáme již potřetí.

Děkuji všem, kteří se dosud zapojili do hry a zvu i další, aby si zkusili se k nám přidat.

Jan Horák

180206 den otevrenych dveri 017I v tomto školním roce proběhl na naší škole den otevřených dveří. Škola tak byla tradičně otevřená budoucím žákům školy a jejich rodičům, ale i návštěvníkům z řad veřejnosti, kteří si chtěli prohlédnout prostředí budovy a zejména její učebny.

Kromě kmenových učeben, jazykové a počítačové učebny a tělocvičny, byla otevřená i kuchyňka, ve které bylo pro děti nachystáno malé občerstvení.

Děti si v každé učebně vyzkoušely mnoho zajímavých aktivit týkajících se výuky a na závěr si převzaly milé dárečky z naší keramické dílny.

Věříme, že akce měla úspěch a oslovila všechny zájemce o vzdělávání na naší škole.

Gabriela Pospíšilová, ředitelka školy

180201 pribehy kamenu 4 tr 004Ve čtvrtek 1. února nás navštívili pracovníci Muzea přírody Český ráj z Prachova. O kamenech jsme se učili na podzim v hodinách přírodovědy. Věděli jsme, jak se horniny rozdělují do skupin, že nerosty jsou minerály. Ale dnes jsme se dozvěděli plno dalších informací.

Teď vím, že můj nejoblíbenější kámen je ametis, který jsem si koupila. Hornina je porcelanit a nemá nic společného s porcelánem. Aneta

Na Troskách nikdy nevybuchla sopka, protože se vždycky zastavila v podzemí. O několik let se zase snažila vybuchnout a zase se jí to nepovedlo. Eliška

Mně se na dnešku líbilo, že jsme se mohli zeptat, co jsme si přinesli za kámen. Mně se nejvíc líbil kámen, který se jmenoval záhněda. Měl v sobě krystalky. Terka V.

Udělali jsme skupinky a dostali jsme košík a kartičkami a s kameny. Přiřazovali jsme horniny vyvřelé, usazené a přeměněné. Diana

Jana Slámová

180201 zimni prirodou 1 tr 001Ve čtvrtek 1. února nás navštívili pracovníci z Muzea přírody Český ráj. Tématem byla roční období a hlavně období, které panuje právě teď – zima. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací týkajících se zimní přírody. Při různých činnostech jsme poznávali větvičky stromů, lesní živočichy i ptáčky u krmítka. Těm jsme dokonce vyrobili z tuku a různých semínek kulatou dobrotu.

Čas utekl velmi rychle a my se těšíme na příští podobné setkání s přírodou.

Za žáky 1. třídy M. Krejčová

ZO RGB maleV průběhu prosince a ledna proběhlo na 2. stupni školní kolo Zeměpisné olympiády. Soutěžilo se ve 3. kategoriích - A (6. třída), B (7. třída) a C (8. a 9. třída).

Nejlépe se v jednotlivých kategoriích umístili:

Kategorie A - 1. místo Stanislav Kalvoda, 2. místo Dominik Balda, 3. místo Anežka Horníková.

Kategorie B - 1. místo Jaroslav Tuček, 2. místo David Špicar, 3. místo Hana Valíšková.

Kategorie C - 1. místo Eliška Barcalová, 2. místo Natálie Köstingerová, 3. místo Bořek Novotný a Adéla Vítková.

Vítězové kategorií se zúčastní okresního kola, které se bude konat 20. února 2018 v ZŠ Poděbradova v Jičíně.

Gratulujeme!

Iva Mádlová, organizátor školního kola soutěže

180126 prirodovedne dopoledne 9 tr 002Dne 26. ledna jsme navštívili Přírodovědné dopoledne na zemědělské škole v Hořicích. Rozdělili jsme se do tříčlenných skupin a sbírali razítka z jednotlivých stanovišť. Se zájmem jsme dobrovolně zkoušeli různé chemické pokusy se sírou, hydroxidem sodným a podobně. V další učebně jsme měřili, jakou máme sílu tím, že jsme 20 sekund drželi přístroj co největší silou, také jsme zkoumali pevnost našich vlasů. Jinde se přiřazovaly názvy k traktorům, zrní a nakonec se dojila umělá kráva. A v poslední se podle nohou poznávali ptáci, nebo květenství rostlin. Nakonec jsme dostali tašku s odměnami, která obsahovala pití, bagetu, jablko a hořické trubičky.

Adéla Vítková, 9. třída

180126 peta a vlk 3 4 5 tr 006V pátek 26. ledna jsme se slavnostně oblékli a vypravili do Filharmonie Hradec Králové. Cílem naší cesty bylo hudební představení Péťa a vlk od Sergeje Prokofjeva. Přečtěte si, jaké dojmy jsme si odvezli:

Bylo tam 60 hudebníků, dirigent, moderátor a vypravěč – Miroslav Táborský.

Bylo tam hodně dětí, tak jsme museli hlídat sebe a taky spolužáky, abychom se neztratili.

Poprvé jsem viděla naživo pana Táborského. Pan Táborský nám řekl, že musí znát noty a ve správnou chvíli všechno říkat, protože orchestr nezastaví.

Neuvěřím, jak pan dirigent umí rukama dirigovat – bylo to docela zábavné, jak dělal těma rukama a hýbal se celým tělem.

Zaujala mě harfa. Sice nebyla moc slyšet, ale přesto má pěkný zvuk. Vzadu byly schované tympány a ty bylo slyšet dobře. Nástroje krásně hrály a představovaly různá zvířátka a postavy. Nejvíc nástrojů bylo smyčcových – housle, violy, kontrabasy a violoncella.

Některé děti soutěžily v předvádění vrkání a kvokání – soutěžily s orchestrem o tatranku.

Měli tam plátno, na kterém byly obrázky z příběhu.

Seděli jsme v páté řadě a viděli jsme hodně dobře.

Žáci 3.,4. a 5. třídy