05.04.2022

Filmové představení Nicolas Winton – Síla lidskosti

V úterý 5. 4. jsme se s druhým stupněm vypravili do biografu v Hořicích. Počasí jakoby předpovídalo, co se na plátně bude dít. Počáteční obavy dětí, že půjde o vzdělávací akci, vystřídalo překvapení. Promítaný dokument o siru Wintonovi většinu sálu pohltil. O člověku, který zachránil děti z Československa před odvozem do koncentračních táborů, slyšeli možná poprvé, jenže příběh byl silný natolik, že na něj dlouho nezapomenou. 

Po odchodu z kina některé děti samy od sebe říkaly "paní učitelko, bylo to dobrý" nebo "to jsem nečekal". Ohromná „síla lidskosti“, dobra a solidarity dostala jak děti, tak dospělé. Jen stěží jsme potlačovali své emoce. 

Děkujeme panu Tulisovi za pěkné povídání na závěrečné besedě, kde jsme mohli pokládat dotazy, které nás během filmu napadly.

Mgr. Kateřina Kulichová

Reakce dětí:

Film byl pro mě zajímavý, jelikož mě celkově 2. sv. válka zajímá. Sedačky v kině byly pohodlné a výlet se mi dost líbil. Určitě bych příště podobnou akci zopakovala.“ (9. třída)

Na filmu se mi nejvíce líbila ochota a odvážnost samotného Nicholase Wintona.

Zjistil jsem, že Nicholas Winton byl velký hrdina a dobrý člověk. Byl jsem zklamán, že v kině neprodávali nachos.

Dojalo mě to, že byl tak statečný, a že zachránil 669 dětí a zařídil jim nové rodiny. Sir N. W. se dožil 106 let. Jsem rád, že nejsem v kůži toho jednoho dítěte, které zachránil.

Jeho heslo zní: aspoň každých 20 minut se zasmát.“ (6.A)